Атлас на птиците в България
2021-2025© Калин Ботев

Защо правим Атлас на птиците II ?

Какви са целите на Атлас на птиците II ?
- Установяване на съвременното разпространение на гнездящите видове птици в България на базата на 10×10 km (UTM – MGRS) грид;
- Установяване на съвременното разпространение на зимуващите видове птици в България на базата на 10×10 km (UTM – MGRS) грид;
- Разкриване на промените в разпространението и обилието на гнездящите птици в България в сравнение с Атласа на гнездящите птици в България (Янков, 2007);
- Оценяване на числеността на популациите на гнездящите и зимуващите птици в България;
- Събиране на информация по унифицирана методика, позволяваща проследяване на дългосрочни промени в разпространението и обилието на гнездящите и зимуващите птици при повтаряне на изследването в бъдеще;
- Моделиране на разпространението на възможно най-голям брой видове на базата на грид 1×1 km;
- Повишаване на познанията на любителите на птици в България и привличане на нови природолюбители.

Кой може да участва?

Как да участвате?
Най-лесният начин е като се регистрирате в SmartBirds.org и качите на телефона или таблета си мобилното приложение SmartBirds Pro. Видео насоки за регистрация в системата SmartBirds.org и работа с нея ще намерите тук.
Приложението SmartBirds Pro използва операционна система Android и може да бъде изтеглено от тук. С негова помощ може да записвате на телефона си всяко наблюдение на птици, които познавате и качвате в базата данни. Видео насоки за работа с приложението “SmartBirds Pro“ може да намерите тук.
Препоръчваме ви да изберете един или няколко 10-километрови квадрата, в които да се опитате да регистрирате всички видове птици и да приложите методиките за изследване. Избирането на 10-километрови квадрати за изследване става в личния ви профил на сайта SmartBirds.org Всеки 10-километров квадрат се избира в модул „Атлас“, който след синхронизация с мобилното приложение, се вижда в мобилното приложение SmartBirds Pro на вашето устройство. Видео насоки за картиране на гнездящите птици може да намерите тук.

Събиране и обработване на данните
Основната част от данните ще бъдат събрани на терен с мобилното приложение SmartBirds Pro. Данни, събрани по друг начин, също могат да бъдат интегрирани и ползвани, ако притежават всички задължителни елементи. С други приложения обаче не е възможно прилагането на методиката за проучване на обилието на птиците, която изисква избор на пробни площадки чрез профил в SmartBirds.org. Ще бъдат ползвани и данни, събрани в рамките на действащи схеми за мониторинг (МОВП, Среднозимно преброяване), проекти за места и видове, както и данни от научни публикации.
Събраните данни ще се верифицират от експерти по определени видове и групи видове. На регионално ниво верифициране на данните и подпомагане на участниците ще се извършва от експерти, познаващи добре съответните региони.

Подход
Атласът комбинира сравнително лесна методика за определяне на относителното обилие на широкоразпространени видове с видово специфични методики, базирани на местообитанията и познаването на екологията и гнездовата биология на видовете. Последните са добри за определяне на разпространението на видове с по-големи гнездови територии и такива със скрит начин на живот. За тези видове проучването на разпространението и откриването на нови находища е основен приоритет. Предложените методики в голяма степен могат да се ползват и за мониторинг, така че събраната информация да може да служи за основа на дългосрочен мониторинг на повече групи птици.
Към настоящия момент планираме да ползваме данни, събрани в периода 2016-2025 г. Този период може да се промени, предвид гражданския характер на инициативата и участието на доброволци. Осигуряване на допълнително финансиране може да позволи по-бързо и добро покритие на всички квадрати. Максималната цел е да съберем достатъчно нови данни за разпространението и числеността на птиците във всички десеткилометрови квадрати в периода 2021–2025 г.

Методика
За изготвянето на Атлас на птиците е необходим системен подход и спазването на определени методики. От линовете по долу може да изтеглите подробна информация как да проучвате гнездящите и зимуващите птици за целите на Атласа:
Орнитологични загадки
Форум
Problem displaying Facebook posts.
Партньори
Национален природонаучен музей - БАН
Шуменски университет ''Епископ Константин Преславски''
Фонд за дивата флора и фауна
